ŠKRINJA MODE

POJAM PODUZETNIŠTVA U ŠKOLI

Poučavati poduzetništvo u školi znači razvijati kod učenika uz kreativnost, inicijativnost, neovisnost, timski rad i osviještenost o mogućnostima samozapošljavanja.

Vještine samostalnog postavljanja ciljeva i planiranja rezultata razvijaju se kroz praktično iskustvo primjene tih vještina u školskom okruženju i izvan njega. Učenička zadruga je dragovoljna, interesna, učenička organizacija, koja je član Učeničkog zadrugarstva Hrvatske pri Hrvatskoj zajednici tehničke kulture.

Učenici uključeni u Zadrugu, kroz različite skupine-sekcije, pod vodstvom svojih učitelja mentora razvijaju svoje sklonosti, interese i sposobnosti te stječu, produbljuju i primjenjuju biološka, tehnička, gospodarska, društvena i srodna znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.

Zadrugari kupuju i nabavljaju materijal, opremu i sredstva za rad. Pri tom primaju i obavljaju određene usluge. Ulažu znanje, vještine i sposobnosti stvarajući nove proizvode. Proizvode stavljaju u promet, reklamiraju, prodaju, podmiruju troškove, ostvaruju određenu financijsku dobit. Učenici na taj način stječu osnovna znanja o privređivanju, prihodu, rashodu, i ostvarenoj dobiti, podnose izvješća o radu, te uz pomoć svojih mentora organiziraju upravljačke strukture učeničke zadruge.

Voditeljica UČENIČKE ZADRUGE:
Gordana Kulić, dipl. ing

Naša je učenička zadruga osnovana 30. rujna 2011. odlukom Školskoga odbora.

Izvršni odbor Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva na 19-oj sjednici održanoj 02. ožujka 2012. god. donio je odluku o našem prijemu u redovno članstvo.

Uključeni su učenici od 1. do 4. razreda svih usmjerenja koja se obrazuju u Obrtničkoj školi.

Na prvoj održanoj Skupštini 9. svibnja 2012. Zadruga je dobila ime ŠKRINJA MODE.

ZAŠTO „Škrinja mode“?“

Škrinja – koristila se za robu i posteljinu koju je mladenka nosila u kuću u koju se udaje. Nakon udaje djevojke u trenutku kada postanu majke u njih su polagale svoju najvrjedniju imovinu, čuvajući ih za udaju svojih  kćeriju.

Moda - (lat. modus - način) je naziv za nove i prolazno prihvaćene oblike života. Termin se obično primjenjuje na odijevanje (sa odjevnim dodacima - naočale, torbe), frizuru, šminku. Važan dio promoviranja mode je objavljivanje članaka i priloga o modi u medijima poput  časopisa, na TV, modnim internetskim stranicama i sl. Na početku 20. stoljeća, u modnim časopisima počele su se pojavljivati fotografije modela, moda je postajala sve važnija.

Sva zanimanja za koja se učenici obrazuju u našoj školi jesu modna zanimanja: frizer, pediker, kozmetičar, krojač, galanterist, fotograf, tehničar za očnu optiku i odjevni-modni tehničar.

TKO MOŽE POSTATI ČLANOM ZADRUGE?

Redovnim članom zadruge može postati svaki učenik škole, roditelj učenika Zadruge, učenici koji su završili obrazovanje u našoj školi a bili su članovi zadruge, učitelji mentori i ostali stručnjaci koji sudjeluju u radu.

Najvrjedniji učenici zadrugari stječu pravo sudjelovanja na različitim smotrama, susretima i natjecanjima Učeničkih zadruga Hrvatske.

SREDSTVA ZADRUGE?

Novčana sredstva za djelovanje Zadruge stječu se:

• prodajom proizvoda i usluga nastalih radom učenika u Zadruzi
  • potporom iz državnog i županijskog proračuna
  • donacijama i sponzorstvom
  • darovima
  • iz drugih izvora u skladu sa zakonom

Proizvode i usluge u promet stavlja Škola.

U KOJE SEKCIJE SE UKLJUČITI?

Učenik se može uključiti u jednu ili više sekcija, ovisno o svojim interesima.

Sekcija je temeljna odgojno-obrazovna i radna jedinica Zadruge. Ima voditelja učitelja, a može imati jednog ili više suradnika.

[Tekst iz Statuta Učeničke zadruge]

Naša Zadruga ima ove sekcije:

1. „NEFERTITI“

Voditeljica: Ivna Juras, dipl. ing. kemije

Učenici prikupljaju ljekovito bilje i od njih proizvode prirodne kozmetičke proizvode.

2. „ARMERUN“

Voditeljica: Ivuša Muselin, dipl.ing.tekstilne tehnologije

Suradnica: Tanja Jovanović, ing. odjevne tehnologije

Učenici proizvode odjeću i odjevne dodatke inspirirane tradicijom i modom .

3. „BORŠA“

Voditeljica: Mira Dželalija, galanterist

Učenici proizvode kožne proizvode: torbe, pernice, nesesere, privjeske, nakit...

4. „SVAŠTA - NEŠTO“

Voditeljica: Ana Madunić, prof. likovne kulture

Učenici proizvode upotrebne predmete i posebno se   ističu u uređenju škole prigodom svake manifestacije.

« Listopad 2020 »