Obilježen Svjetski i Nacionalni dan zaštite na radu

U sklopu projekta Europskog socijalnog fonda i Dana zaštite na radu, 26. 4. 2016. u Zagrebu  je održana  konferencija „Uloga socijalnih partnera u osiguravanju zdravih radnih mjesta“.

Konferenciju su zajednički organizirali Matica hrvatskih sindikata i Zavod za unapređivanje zaštite na radu povodom obilježavanja 28. travnja - Svjetskog dana zaštite na radu.

Konferenciju je otvorio predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, izrazivši nezadovoljstvo zbog zanemarivanja ove teme u javnosti. Svoja izlaganja su održali mr. sig. Vitomir Begović, ravnatelj Zavoda za unapređivanje zaštite na radu, prof. dr. sc. Darja Maslić Seršić s Odsjeka za psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i Sandra Telebec, prof. psih. iz Zavoda za istraživanje i razvoj sigurnosti.

Zdravo radno mjesto osnovno je ljudsko pravo i uvjet za sposobnost obavljanja posla. Globalne promjene poput tehnološkog razvoja, recesije, restrukturiranja, outsourcinga i ugovora na određeno vrijeme utječu na povećani zahtjev za fleksibilnošću pojedinca i tako stvaraju nove izvore stresa poput preopterećenosti i radne nesigurnosti

Konferencija je potakla raspravu u kojoj su predstavnici sindikata pitanjima i primjerima iz profesionalne prakse dokazali kako u ovom području zaštite na radu ima još puno prostora za napredak. Nezadovoljstvo je posebice izraženo zbog nepoštivanja profesionalnih standarda, nepoštivanja obveza povjerenika, kao i zbog problema stila rukovođenja poslovima. Predstavnici Matice hrvatskih sindikata i Zavoda za unapređivanje zaštite na radu zaključili su konferenciju izrazivši potrebu i vjerojatnost osnivanja povjerenstva čija bi zadaća bila unapređivanje sustava zaštite na radu u javnim službama.

Pripremila:

Marica Ševo, povjerenik Zaštite na radu

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 13. 5. 2016.