Stručno usavršavanje učenika MOdnih TEhničara, Frizera I Kozmetičara u Italiji/ MOTEFIK

U okviru projekta mobilnosti MOTEFIK 19 učenica i 1učenik zanimanja modni tehničar, odjevni tehničar, frizer i kozmetičar, proveli su dva tjedna na stručnoj praksi u Padovi, 24.10. – 8.11. 2015.

Cilj projekta je unapređenje strukovnih vještina i stjecanje novih znanja učenika kroz stručnu praksu u trajanju od  dva tjedna u partnerskim institucijama, a u svrhu osnaživanja zapošljivosti, osobnog razvoja i olakšavanje prijelaza na tržište rada nakon završetka strukovnog obrazovanja.

Projekt MOTEFIK realiziran je u okviru programa Erasmus+KA1.

Škole partneri Istituto Ruzza i TECNA scarl.Students organizirale su stručnu praksu u renomiranim frizerskim, kozmetičkim i krojačkim salonima s dugogodišnjom tradicijom, ali i u suvremenim salonima koji izrađuju odjeću po osobnim mjerama kupca.

Program prakse učenici su u potpunosti savladala, a poslodavci su izrazili zadovoljstvo njihovim radom, motivacijom i kulturom ophođenja, te spremnost na daljnju suradnju. Za svoj predan rad dobili su certifikate, koji će im zasigurno pomoći pri traženju zaposlenja.

Osim stručne prakse, škole partneri organizirale su posjete svojim praktikuma i drugim školama, stručnim edukacijama, te specijaliziranim tvrtkama kao i kulturološke aktivnosti.

Naše kozmetičarke sudjelovale su u šminkanju zabavljača na ulicama Padove u okviru događaja Happy Halloween 2015 u Padovi.

Modni i odjevni tehničari posjetili su tvrtku Staff International  specijaliziranu za razvoj modnih proizvoda, proizvodnju i distribuciju gdje se razvijaju neki od najlegendarnijih i najutjecajnijih dizajnerskih brandova u modnoj industriji ( Just Cavalli, Vivienne Westwood, Dsquared, Marc Jacobs, Maison Margiela, Diesel…).

Frizeri i kozmetičari sudjelovali su na edukaciji „Oncoloogy Training International“ koji su razvili programe za njegu kože i kose oboljelima od karcinoma.

Posjetili su:

Baziliku Svetog Antuna - glavni padovanski spomenik, jedno od najvećih remek-djela svjetske umjetnosti i jedno od najposjećenijih kršćanskih svetišta; Svetište Svetog Leopolda Mandića u Padovi te Sveučilište Bo koje je osnovano 1222. god. i na njemu je 1678. god. diplomirala prva žena u Europi, Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

Posjetili su i Veneciju gdje su obišli muzej tekstila, kostima i parfema te crkvu Sv. Marka.

Nova znanja i vještine, te iskustvo boravka i rada u Italiji učenici će rado prenijeti svojim nastavnicima i kolegama u školi.

Koordinator projekta: Gordana Kulić, dipl. ing.

objavio: Davor Kulić   datum: 25. 1. 2016.