Županijsko Natjecanje iz vjeronauka - Sedmi smo u Županiji

Nadbiskupijska vjeronaučna olimpijada za učenike osnovnih škola i natjecanje iz vjeronauka za učenike srednjih škola održani su u petak, 19. veljače 2016. godine, u Osnovnoj školi „Stjepan Radić“ u Imotskom.

Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je „Brak i obitelj u Božjem naumu“. Nakon dvije prethodne razine, školskoga i međuškolskog natjecanja, u završnom natjecanju na nadbiskupijskoj razini sudjelovala je 21 osnovnoškolska i 10 srednjoškolskih ekipa.

Na početku natjecanja škola domaćin upriličila je prigodni kulturno-umjetnički program u gradskoj kino dvorani koji je započeo pjevanjem državne himne u izvedbi školskoga zbora pod ravnanjem prof. Sandre Medić.

Natjecateljima, njihovim mentorima i svim nazočnim gostima riječ dobrodošlice uputila je ravnateljica najveće škole u Splitsko-dalmatinskog županiji OŠ „Stjepan Radić“, prof. Monika Pavlović Grabovac. Istaknula je kako je čast biti domaćin natjecanju iz vjeronauka te zahvalila svima koji su pomogli pri organizaciji. Izrazivši zadovoljstvo temom, kazala je da zdrave obitelji odgajaju djecu u čestite i odgovorne pojedince te stvaraju pretpostavke za opstanak škola, naroda i čovječanstva.

Okupljene je pozdravio i fra Kristijan Stipanović, gvardijan, župnik i dekan u Imotskom, koji je čestitao sudionicima na stečenom znanju te ih pozvao da svoje talente iskoriste za svoje dobro i cijelog naroda te da se raduju s onima koji budu najbolji. Dobrodošlicu je u ime grada Imotskog uputio g. Grgo Nikolić, pročelnik za kulturu, koji je svima zaželio da uživaju u ljepotama i posebnostima grada. Prigodne govore održali su i predstojnik splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje prof. Vlade Matas i pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Splitsko-dalmatinske županije g. Tomislav Đonlić.

Pozdravnu riječ uputio je i don Josip Periš, predstojnik Katehetskoga ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, koji je izrazio nadu da su natjecatelji zapamtili ono najvažnije, da je brak zajednica muškarca i žene te da je obitelj temeljna stanica svakog zdravog društva. Svima je prenio i pozdrave splitsko-makarskog nadbiskupa mons. Marina Barišića koji nije mogao prisustvovati natjecanju, a koji je učenicima poručio da je ponosan što je, zahvaljujući njihovom radu, Splitsko-makarska nadbiskupija već godinama najbolja iz vjeronaučnih natjecanja u cijeloj Hrvatskoj.

Prvom krugu natjecanja, pisanom ispitu znanja, učenici su pristupili pojedinačno, a kao grupa mogli su osvojiti maksimalno 60 bodova. Po završetku testa oko 140 sudionika okrijepilo se hranom i pićem te su pod vodstvom učitelja škole domaćina posjetili Muzej i župnu crkvu franjevačkog samostana u Imotskom, Crveno i Modro jezero i tvrđavu Topanu. Za to vrijeme, članovi Povjerenstava i mentori ispravljali su njihove testove.

Drugom krugu natjecanja pristupile su sve ekipe, a na tomboli su mogli osvojiti 20 bodova koji su se pribrajali već osvojenim bodovima s pisanog testa te se tako dobilo po pet najboljih ekipa iz osnovne i srednje škole. Oni su pristupili završnom krugu natjecanja, kvizu „Tko želi biti Isusov mili-junak?“ u kojem su predstavnici svih pet ekipa istovremeno pisali odgovore na zadana pitanja kojima su mogli osvojiti od jednog do četiri boda. Na sve tri razine učenici su pokazali visoku razinu pripremljenosti i usvojenog znanja tako da je natjecanje bilo neizvjesno do samoga kraja.

Među osnovnoškolskim ekipama prvo mjesto osvojila je ekipa Osnovne škole Sućidar iz Splita pod vodstvom mentora don Ivana Čotića s osvojenih 97,75 bodova. Drugoplasirani su bili učenici Osnovne škole „Zmijavci“ s mentoricom Andrijanom Bagarić (95,25 bodova), a treće mjesto osvojili su natjecatelji Osnovne škole „Tučepi“ s mentoricom Marinom Šimić (95 bodova).

U kategoriji srednjih škola prvo mjesto osvojili su učenici III. gimnazije iz Splita pod vodstvom mentorice Ane Gelo s osvojenim 91 bodom. Drugo mjesto osvojila je splitska V. gimnazija „Vladimir Nazor“ s mentorom Antom Majićem (90,50 bodova), a treće mjesto Srednja škola Ivana Lucića iz Trogira pod vodstvom mentorice Anite Vuletin (89,75 bodova). Učenice naše škole osvojile su 60,25 bodova i plasirale se na sedmo mjesto. Zaslužile su da im još jednom spomenimo imena: Vrdoljak, Anđela (1. F), Mandarić, Andrea (2. F), Jurlin, Natali (3. E) i Ivačić, Mia (3. H). Ovim putem zahvaljujemo se Ravnatelju, svim razrednicima i nastavnicima koji su bili pri ruci u pripremama za natjecanje.

Poredak i ostale fotografije pogledajte u prilogu.

Vjeroučitelji

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 22. 2. 2016.